תרומת ביצית –

מיועדת לנשים שביציות שלהן לא תקינות, אי ספיקה שחלתית מוקדמת, נשאות מחלות גנטיות מסוימות או גיל מתקדם להיריון.

תרומת ביצית מיועדת לנשים בגיל מתקדם לרבייה טבעית, כאשר איכות הגנטית של הביציות ירודה ואינה מאפשרת הריון. במרבית המקרים מדובר בנשים בנות 40-42 שנה ויותר שאצלן , עם הגיל חלה ירידה בתפקוד השחלתי  ואינן מצליחות יותר להרות אפילו בעזרת טיפולי הפריה חוץ גופית. לעתים תופעה דומה קיימת בנשים צעירות, כאשר שחלותיהן אינן מכילות ביציות מסיבות שונות או שהשחלות חדלו לתפקד בשלב מוקדם של חייהן.כמו אצל נשים עם תסמונת טרנר אשר סובלות מלידה מחוסר באחד משני כרומוזומי המין מסוג X, אצל נשים אלה בדרך כלל השחלות לא מתפקדות כלל. נשאיות פגם גנטי (שאותר בסקר או בדיקה גנטית),מיועדות בפגמים ספציפים להחלפת ביציותיהן בביציות מתרומה.

של מי הילד הזה?

ביצית וזרע מעבירים לעובר עתיד להשתרש ברחם זוג אחד (23 כרומוזומים) משני זוגות הכרומוזומים של ההורים וכך נוצר  השלד הגנטי של הילד העתידי( 46 כרומוזומים). החל מרגע השרשת העובר ברחם (יום 5 לאחר ההפרייה), האם הנושאת את ההיריון מעצבת ומייצבת את הביטוי הגנטי של העתיד להוולד. אם נדמה גן בודד למספק דימר (כזה שמגביר או מנמיך את עצמת העור) אזי  לעובר שהרגע נוצר יש 180,000 "דימרים . במהלך תשעה חודשי ההיריון ,האם הנושאת את העובר  תווסת ביטויים של כל הגנים בתהליך מכונה השפעה אפי גנטית. כשמדובר בתרומת ביצית (להבדיל מתרומת זרע) האפיגנטיקה של האם אחראית על רוב התכונות של הילוד ולא תורמת הביציות. הטיפול ,בעיקרון, מתבסס על החלפת הביצית הלא תקינה או הלא קיימת בביציות שיתקבלו מנשים צעירות, ואשר יופרו עם זרע בן הזוג בתהליך של הפריה חוץ גופית. העוברים המתקבלים יושתלו לרחם המטופלת אשר עבר קודם לכן הכנה מקדימה ע"י הורמונים מלאכותיים.

 תרומת ביציות – התורמות

לאחרונה, עבר חוק תרומת ביצית בישראל, אך בצורתו הנוכחית אינו ניתן לישום, לכן המחסור בביתיות מתורמת נותר בעינו ולפיכך, אצל נשים שזקוקות לתרומת ביצית נוצר ביקוש העולה בהרבה על ההיצע. בשל מחסור חמור בתורמות ביציות בישראל, מתבסס טיפול זה על תרומת ביצית בחו"ל, במדינות בהן החוק מאפשר לאישה שאינה בטיפול הפריה חוץ גופית לתרום ביציות בצורה מבוקרת אך אנונימית.

בחירת תורמת הביציות והטיפול בה:

התורמות עוברות מיון קפדני בו מתרכז הצוות המטפל בבריאות הכללית והיסטוריה גנטית משפחתית של התורמת. כמו כן ,עוברת התורמת סדרת בדיקות אשר יבטיחו שאינה נושאת מחלות מדבקות כגון: AIDS , צהבת זיהומית ועוד (סדרת הבדיקות מוכתבת ע"י החוק הישראלי והנחיות FDA, CE היות והמרכזים שאיתם, המרכז הרפואי לפוריות משתף פעולה, עומדים בדרישות אלה).

שאיבת ביציות של התורמת והפרייתן נעשית בדרך דומה למתואר בפרק "הפריה חוץ גופית". לאחר שאיבתן של הביציות מתבצעת ההפריה ע"י זרע בן הזוג (או זרע תורם מבנק הזרע בישראל או בחו"ל, במידה ומדובר באם עתידית חד הורית או הזוג זקוק גם לתרומת זרע). יש לציין שתורמת אחת עשויה לתרום ביציות ליותר מנתרמת אחת. הפריית הביציות בזרעים שונים תגרום ליצירת עוברים שונים מבחינה גנטית שיושתלו ברחמים שונים (סביבה גנטית שונה לאורך ההיריון כך שאין חשש שיולדו אחים! על העוברים הנוצרים  ניתן לבצע בדיקה גנטית טרום השרשה . השתלת עובר בדוק גנטית ותקין מכפיל סיכויי השרשתו ומאפשר גם קביעת מין הילוד (אם רוצים בכך).

 

 הכנת רחם הנתרמת להשתלת העוברים

במידה ואין פעילות הורמונאלית בשחלות (לאחר גיל המעבר אין שחלות או תסמונת טרנר) מכינים את רירית הרחם ע"י תכשירי אסטרוגן (כדורים) ופרוגסטרון (פתילות נרתיקיות ופרוגסטרון בזריקה) , תוך ניתור רמות הורמונים בדם והתפתחות רירית הרחם ע"י סריקה על קולית של האגן הקטן.

השתלת העוברים

לצורך השתלת העוברים לרחם,יש צורך לטוס לקליניקה בחו"ל, בה התבצעה תרומת ביצית וההפריה. הנסיעה לשם וחזרה, ביחד עם מטופלות נוספות, בליווי רופא של המרכז אשר גם יבצע את ההשתלה.

ההשתלה נעשית ביום החמישי לאחר שאיבת הביציות וביצוע ההפריה, משתילים ברחם 1-2 מתוך העוברים שנוצרו על ידי תרומת ביצית. השתלת העוברים מתבצעת בעזרת צינורית פלסטיק דקיקה (קטטר) דרך צוואר הרחם ישירות לתוך חלל הרחם. פעולה זו מתבצעת בחדר ניתוח ללא הרדמה ואינה כרוכה בכאב. בהמשך, בארץ מנוטרת רמת ההורמונים וניתנות הנחיות לשינוי טיפול לפי הצורך.

● כל סידורי הטיסה, כרטיסי טיסה, מיסים, העברות, לינה בבית מלון עם אירוח מלא, מוסדרות ע"י צוות המרכז וכלולות במחיר הטיפול.

 

איתכם לאורך כל הדרך 073-7842-434


ליצירת קשר התקשרו או השאירו פרטים
 
 

חייגו אלינו
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support