טיפולי פוריות לא פולשניים

ישנם מספר טיפולי פוריות הנחשבים לפשוטים יותר, עצם היותם טיפולים שאינם פולשניים.

הזרעה תוך רחמית

טיפול זה נועד להגדיל את סיכויי ההפריה ואת הצלחת טיפולי פוריות ,כאשר מאובחנת אצל בן הזוג הפרעה מתונה בזרע (בעיקר מיעוט מתון של מספר הזירעונים בזרמה, או שיעור נמוך יחסית של זירעונים נעים מסה"כ הזירעונים שבזרמה). במידה ומדובר רק בהפרעה בזרע, מתבצע אצל בת הזוג מעקב ע"י סריקה על קולית של האגן הקטן, לצורך זיהוי ועיתוי מועד הביוץ.

מטרת ההזרעה התוך רחמית היא להגדיל באופן משמעותי את מספר תאי הזרע אשר יגיעו לאזור ההפריה בחצוצרה. הזרע עובר תהליך קצר בו מבודדים מתוך הזרמה זירעונים בעלי תנועה וצורה תקינה ומקנים להם כושר הפריה משופר. את התמיסה המכילה ריכוז גבוה של זירעונים מחדירים  בעזרת צינורית דקיקה ישירות לחלל הרחם, ומשם דרכו לחצוצרה קצרה ביותר. כך, תוך שניות ספורות הזירעונים ישאבו ע"י החצוצרה, בה נמצאת הביצית. ההזרעה המלאכותית, היא פעולה פשוטה אשר אינה כרוכה בכאבים ומתבצעת במרפאה.


גרימת ביוץ והזרעה תוך רחמית לאחר אבחון מקדים אצל בני הזוג

כאשר מאובחנים קודם לכן, אצל בת הזוג, מצבים של אי ביוץ או הפרעה הורמונאלית המתלווה לתהליך הביוץ, מבצעים טיפול לגרימת ביוץ והזרעה תוך רחמית. במהלך טיפול לגרימת ביוץ, תידרש בת הזוג להזריק חומרים מלאכותיים דומים לאלה המופרשים ע"י יותרת המח (גונדוטרופיניים). סוג אחד נועד להשראת הביוץ  והסוג השני נועד לגרום להבשלתן הסופית של הביציות וחריגת הביצית מן השחלה.

במקביל לטיפול זה, מנותרת תגובת השחלות ע"י בדיקות הדם לקביעת רמות ההורמונים וסריקת על קול של האגן הקטן, לקביעת מספר וגודל הזקיקים בשחלות ועובי רירית הרחם. כאשר תוצאות הבדיקות הללו מצביעים על בשלות הביצית ויצירת תנאים טובים לקליטת ההיריון ברחם, ניתן חומר ההיריון – אשר גורם לפקיעת הזקיק וחריגת הביצית כעבור 34 שעות בדיוק. הביצית תיאסף ע"י החצוצרה ותהיה מוכנה להפריה ע"י זירעון. בני הזוג מוזמנים למרפאה, 36-40 שעות לאחר מכן, לצורך ביצוע את ההזרעה לתוך חלל הרחם.

טיפול בתרומת זרע

כאשר מדובר בשימוש בזרע מתורם מבנק הזרע, היות ומדובר בדגימת זרע מוקפאת בה כמות ואיכות הזרע נפגעים במידת מה, מומלץ לבצע הזרעה תוך רחמית עם או ללא השראת ביוץ, בהתאם לאבחנות אצל בת הזוג.

ליצירת קשר התקשרו או השאירו פרטים
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support